ОЛЕКСА НОВАКІВСЬКИЙ
1872–1935
Живописець, графік і педагог. Навчався в майстерні художника Ф. Клименка (Одеса, 1888-1892), відвідував виставки Товариства південно-руських художників, вечорами слухав лекції в університеті. Навчався в Краківській художній школі, перейменованій в 1900-у році в Академію мистецтв (1892-1902) у В. Лушкевича, Ю. Унежинського, Л. Вичулківського, С. Вислянського, Я. Мальчевського. В 1900-у році закінчив Академії з золотою медаллю, але залишився ще на два роки в пейзажному класі Яна Станіславського. З того ж часу брав участь у виставках. Живучи в Кракові, багато часу проводив серед героїв своїх творів, мешканців села Могила неподалік Кракова. На творче становлення Новаківського великий вплив мало коло української інтелігенції, яке гуртувалося навкруг письменника Богдана Лепкого, в будинку котрого бували В. Стефаник, К. Студинський, К. Трильовський, М. Жук, М. Бойчук.
В 1913-у році Новаківський переїздить до Львова на запрошення Митрополита Андрія Шептицького. Елементи Заходу і Сходу, визначальні для культури Львова, були близькими й самому художнику, реалізовувалися і у його творчості в символічні та алегоричні образи, в рішенні яких визначальним було монументальне начало, динамічна лінія, експресія кольору.
В 1923-у році художник відкрив у своїй майстерні студію, названу пізніше “школою Новаківського”, що стала його найважливішою громадською справою.
“У народному мистецтві України маємо впливи Персії й Індії, – казав Олекса Харлампійович. – Перегукується воно й з Єгиптом. Воно багате на колорит і форму. Отже, етнографія в мистецтві дуже потрібна, лиш не надмірно. Поет, захоплений лише етнографією, не дав би поеми, хіба етнографічну студію”.
Книги про Олексу Новаківського:
- Олекса Новаківський (1872-1935): Каталог виставки творів із колекції професора Миколи Мушинки (Пряшів, Словаччина). Львів, 1912.
- В. Хмурий. О. Новаківський. Серія “Українське малярство”. Харків, Рух, 1931.
- В. Островський. Олекса Новаківський. Київ, Мистецтво, 1964.
- Олекса Новаківський. Комплект листівок. Київ, Мистецтво, 1971.
- Олекса Новаківський. Альбом. Київ, Мистецтво, 1973.
- Автопортрети українських художників. Київ, Мистецтво, 1979.
- Художньо-меморіальний Музей Олекси Новаківського у Львові. Львів, Каменяр, 1983.
- Твори Олекси Новаківського з колекції Миколи Мушинки. 1996.
- Овсійчук В.А. Олекса Новаківський. Львів, Інститут народознавства НАН України, 1998.
- Олекса Новаківський: бібліографічний покажчик. Львів, 2001.
- Іван Голубовський. Розмахом могутніх крил. Повість-есе. Львів, Аз-Арт, 2002.
- Волошин Любов. Автопортрети Олекси Новаківського. Львів, 2004.
- Олекса Новаківський: альбом. Львів, 2009.
- Олекса Новаківський. Каталог виставки творів до 75 роковин смерті: маловідомі твори з приватних колекцій. Львів, Центр Європи, 2010.
- Розмахом могутніх крил: до 140-річчя від дня народження Олекси Новаківського: рекомендований список літератури. Львів, ЛОУНБ, 2012.
- Любов Волошин. Образ жінки у творчості Олекси Новаківського. Харків-Львів, Видавець Олександр Савчук, 2018.
- Володимир Сас-Залозецький. Олекса Новаківський: доповнене перевидання монографії 1934 року. Львів, Національний музей у львові імені Андрея Шептицького, 2022.