ОЛЕКСА НОВАКІВСЬКИЙ

1872–1935

NovakivskiyOЖивописець, графік і педагог. Навчався в майстерні художника Ф. Клименка (Одеса, 1888-1892), відвідував виставки Товариства південно-руських художників, вечорами слухав лекції в університеті. Навчався в Краківській художній школі, перейменованій в 1900-у році в Академію мистецтв (1892-1902) у В. Лушкевича, Ю. Унежинського, Л. Вичулківського, С. Вислянського, Я. Мальчевського. В 1900-у році закінчив Академії з золотою медаллю, але залишився ще на два роки в пейзажному класі Яна Станіславського. З того ж часу брав участь у виставках. Живучи в Кракові, багато часу проводив серед героїв своїх творів, мешканців села Могила неподалік Кракова. На творче становлення Новаківського великий вплив мало коло української інтелігенції, яке гуртувалося навкруг письменника Богдана Лепкого, в будинку котрого бували В. Стефаник, К. Студинський, К. Трильовський, М. Жук, М. Бойчук.

В 1913-у році Новаківський переїздить до Львова на запрошення Митрополита Андрія Шептицького. Елементи Заходу і Сходу, визначальні для культури Львова, були близькими й самому художнику, реалізовувалися і у його творчості в символічні та алегоричні образи, в рішенні яких визначальним було монументальне начало, динамічна лінія, експресія кольору.

В 1923-у році художник відкрив у своїй майстерні студію, названу пізніше “школою Новаківського”, що стала його найважливішою громадською справою.

“У народному мистецтві України маємо впливи Персії й Індії, – казав Олекса Харлампійович. – Перегукується воно й з Єгиптом. Воно багате на колорит і форму. Отже, етнографія в мистецтві дуже потрібна, лиш не надмірно. Поет, захоплений лише етнографією, не дав би поеми, хіба етнографічну студію”.

Книги про Олексу Новаківського:

Translate this page:

Українські художники

Всі художники
Translate »