ЯН СТАНІСЛАВСЬКИЙ

1860–1907

Ян Станіславський

Ян Станіславський

Польський художник, який вважав Україну своєю другою Батьківщиною. Майбутній видатний польський пейзажист народився в місцях, пов`язаних з творчістю Тараса Шевченка.

Ян Станіславський вивчав математику у Варшавському університеті, але захоплення живописом перемогло. Митець вступив до рисувальної школи спочатку у Варшаві, потім у Кракові. Пізніше удосконалював майстерність у мистецьких студіях Парижу, де виявив особливе зацікавлення імпресіонізмом. З 1897-о року – професор пейзажу в Краківській Академії красних мистецтв. Був засновником краківського товариства “Stuka” (“Мистецтво”). Станіславський – один з найвидатніших представників польського модернізму. Переважно малював пейзажі, і учнів своїх часто виводив на етюди на природу.

Митець часто відвідував Україну та Київ, й присвятив нашій країні числені роботи: “Пасіка в Україні”, “Будяки”, “Дніпро під Києвом”, “Михайлівський собор у Києві”, “Біла Церква”, “Тополі”, “Соняшники”, “Вітряки”, “Дерева”, “Український козак”, “Вечеря”, “Праля”, “Лірник” та інші. Особливі зв’язки мав Ян Станіславський з українськими колегами, зокрема, входив до педагогічної ради Київської рисувальної школи Миколи Мурашка. Учнями та послідовниками польского художника були українські малярі Олекса Новаківський, Іван Труш, Микола Бурачек (двоє останніх – випускники Краківської Академії красних мистецтв).

Книги про Яна Станіславського:

  • Антонович Д. Ян Станиславський. Прага, Видавництво української молоді, 1926.
  • Wiesław Juszczak. Jan Stanisławski. Warszawa, Ruch, 1972.
  • Teresa Stepnowska. Jan Stanisławski. Warszawa, KAW, 1976.
  • Tadeusz Zygmunt Bednarski. Krakowskim szlakiem Jana Stanisławskiego. Kraków, Secesja, 2001.
  • Urszula Kozakowska-Zaucha. Jan Stanisławski, Olszanica: Bosz. Kraków, Muzeum Narodowe, 2004.
  • Stefania Krzysztofowicz-Kozakowska. Jan Stanisławski i jego uczniowie. Kraków, Kluszczyński, 2006.
  • Król Anna. An Image of a Floating World. Japanese Art Inspirations in the Paintings of Jan Stanisławski and his Students. Kraków, Manggha Centre of Japanese Art and Technology, 2007.
  • Piotr Kopszak. Jan Stanisławski 1860-1907. Warszawa, Edipresse, 2007.
  • Jan Stanisławski. Poznań, Oxford Educational, 2008.

Translate this page:

Українські художники

Всі художники
Translate »