ОСИП КУРИЛАС

1870–1951

Осип Курилас

Осип Курилас

Осип Петрович Курилас народився 7 серпня 1870-о року в невеличкому містечку Щирці-Острові біля Львова в багатодітній сім`ї. Його батько мав чудовий голос; до 78 років він був церковним дяком. У 1886-у році Курилас став студентом Львівської школи мистецького промислу, де успішно вивчав техніку рисунка й малярства, закони композиції, історію мистецтва, студіював українську, польську та німецьку мови. Крім того, юний художник малює для заробітку портрети з фотографій. За фінансової допомоги брата у 1895-у році Курилас став студентом Краківської академії мистецтв. Показує свої роботи на виставках в Загребі, Констанці, Реці. З приводу праць молодого українського художника у хорватських, сербських, німецьких газетах друкуються схвальні відгуки.

По закінченні у 1900-у році академії Курилас на деякий час залишається у Кракові. Він працює над темами, що хвилюють його, і створює картини “Сироти за домовиною матері”, “Безпритульні”, “Жебраки”, “Пробудження весни”, які показує на Краківській художній виставці 1901-о року. Водночас пише чимало портретів на замовлення, щоб заробити кошти на подорож за кордон і мати змогу відвідати уславлені картинні галереї. У 1903-у році Курилас виїздить до Відня, Мюнхена, Дрездена, потім їде в Прагу й Будапешт.

З 1915-о року живе у Львові. Його зарахували до легіону “Українських січових стрільців”, де він служив до 1919-о року. За час перебування у війську Курилас написав олією понад двісті портретів офіцерів і рядових стрільців. У 1918-у художник здійснює свій давній задум – створює портрет Тараса Шевченка.

З 1920-х років Курилас працює ілюстратором книг, а школи та вчительські семінарії Львова запрошують його викладати малювання. Співпрацює з відомими уже в той час ілюстраторами дитячих книг Оленою Кульчицькою та Антоном Манастирським. Створив ілюстрації до казок і оповідань “Наш котик і Бровко”, “Оповідання про хліб”, “На пасовиську”, “Пригоди Ромка по дорозі з дому до школи”, “Сирітка Ганнуся”, “Сліпа”, “Як Івасик набирав розуму”. Працював у львівських журналах і часописах “Дзвінок”, “Наш приятель”, “Світ дитини”.

В останні роки свого життя Куралис виконує багато ілюстрацій, зокрема до народних казок. Особливо цікаві акварельні малюнки до казки “Лисичка, Котик і Півник”. Звірі тут зображені так, що глядач відчуває в їх діях людські риси. З особливим захопленням працював Курилас над ілюстраціями до творів Івана Франка і Василя Стефаника.

Книги про Осипа Куриласа:

Translate this page:

Українські художники

Всі художники
Translate »