ЄВГЕН НАЙДЕН

1943-2019

Євген Найден

Євген Найден

Євген Найден народився 9 березня 1943 року в місті Ойрот-Тура, Алтайського краю. У 1944 році родина Найденів повертається до Черкас.

1957-1960 — відвідування майстерень і навчання у черкаських художників: Івана Кривецького (який залучав хлопця до розуміння класичної музики), Володимира Смоляра, Валентина Кукоби.

1960-1962 — навчання у Ленінградській художній школі “Таврійській” (викладач вечірнього відділення Юрій Єршов). Робота маляром у тресті “Ленфасадрембуд”, БД-3, яка проводила реставраційні роботи на площі Декабристів. Відвідування, майже щоденне, Ермітажу, переважно зали малих голландців, Рембрандта і Сезанна. Знайомство з талановитими художниками: Ігорем Єршовим (уроки авангарду), Іваном Матіяшем (уроки народної картинки), з бібліотекою “Рєпінки”, відкриття Шагала, Малевича, Модільяні.

1962 — 26 березня. Перший візит до славетного Aнатолія Петрицького. Приватні уроки аж до смерті Анатолія Галактіоновича (4 березня 1964 р.). Інтелектуальний і естетичний вплив.

1965 — невдала спроба вступу до КХІ. Вступ до Черкаського педінституту, філфак. Перші творчі роботи.

1972 — організація і проведення першої обласної виставки народного ткацтва, гончарства та декоративного розпису (за сприяння етнографа Вадима Мицика, черкаських художників Івана Кулика та Данила Нарбута).

1974-1982 — праця над створенням Черкаського сувеніру. Залучення (вже на посаді керівника групи художників) народних майстрів до цієї справи. Відкриття за участю Євгена Найдена дільниць кераміки і різьби по дереву на фабриці. Творчі відрядження по селах Черкаської області з метою створення портретів передовиків сільського господарства.

1982-1995 — виконання монументальних розписів у Черкаському політехнічному інституті (“Золотий перетин”), у Будинку культури м. Кам’янка (“Панорама Кам’янки початку 19 ст.”), у середній школі с. Суботів (“Козак Мамай”). Виконання вітражів у дитячому садку м. Кам’янка (“Сонечко і птахи”), у медичному центрі “Астра” м. Черкаси (“Флора і фауна”), виконання творчих робіт для Черкаського краєзнавчого музею тощо.

З 1998 року — викладач Черкаського державного бізнес-коледжу (факультет дизайну, малюнок, живопис,).

1992-2001 — видання Є. Найденом власних книг: повісті “Берег всього”, поезій “Автопортрет у часі”, збірки оповідань “Nolens-volens”, поеми “Міракль”, фарсу “Моїм словом веселим поплачу”.

Євген Найден пройшов серйозний вишкіл у класика авангардизму — Анатоля Петрицького та в Ермітажі. Там він старанно вивчав техніку голландських майстрів ХVII сторіччя. У його майстерні і досі є полотна, писані в системі живопису Рембрандта. З 1962 року Найден мешкає у Черкасах. Аура провінції, де все промовляє пам’яттю про Т. Шевченка, наївність місцевого іконопису закарбувалися в душі як “мала батьківщина”. Тут митцю добре працюється. В час гіперцивілізації та інформаційної метушливості Найден живе й творить у непоспіху. Кожного дня він у працьовні, як на службі божій. Він уникає навіть виїжджати до Києва, оберігає робочий ритм вправного майстра. Цей стоїцизм є унікальним у час інтенсивних комунікацій, але саме він є фундаментом, на якому підносяться щирі та переконливі “співбесіди” з іконою, з Біблією, з Гоголем та із непоказними провінційними сюжетами. Зауважу, саме останні мають шалений успіх на експозиціях в Лондоні, Берліні, в італійських галереях.

Євген Найден працює на дошках, вкритих левкасом за рецептами іконописання. Паралельно пише постмодерністські романи; в одному з них другий том “Мертвих душ” Гоголя знайшовся у Черкасах. Фантасмагорійність письменника дивним чином не заважає мудрій простоті живописних сюжетів.

Книги про Євгена Найдена:

  • Євген Найден. Urbi et Orbi. Живопис, графіка, асамбляж. Черкаси, 2002.

Translate this page:

Українські художники

Всі художники
Translate »