НИКАНОР ОНАЦЬКИЙ

1875–1937

Никанор Онацький

Никанор Онацький

У творчості Никанора Харитоновича втілилися кращі традиції українського реалістичного мистецтва другої половини 19-початку 20 століть, розвиток якого йшов шляхом поглиблення та вдосконалення образотворчої мови. Мистецька спадщина художника налічує понад триста творів живопису і графіки. Є в художника також роботи, пов`язані з оформленням книг і поштових листівок (“Хата біля Тарасової гори в Каневі”), з розробкою орнаментів (для фресок в інтер`єрах сумських будинків культури та освіти), в яких відчутний пошук нових художньо-зображувальних засобів.

Онацький працював у різних жанрах мистецтва, але перевагу віддавав пейзажу, пленерному рішенню натури. При невеликих форматах і невибагливості сюжетів художник у своїх творах вдало поєднує різні жанри: звичайні буденні речі органічно вписує в пейзажний простір, пройнятий бадьорим настроєм (“Курінь”, “Зимівник”, “Соняшник”). Увагу митця привертає етнографічний матеріал: мазанка, піч, прядильний станок – все, що оточує селянина. Никанор Харитонович своєрідно зображує світлотіньові ефекти, підкреслює характерні риси селянських типажів, передає поезію здорового буття. У пізніх творах живописець прагне відвторити свою потаємну пам`ять про народний побут (“Колодязь”, “Голубка”, “Пасіка”).

Никанор Онацький навчався в Строганівському училищі технічного малювання в Мосві (1899-1900), в Одеському художньому училищі Товариства Красних Мистецтв (1900-1905), у Вищому художньому училищі при Імператорській Академії Художеств у Петербурзі (1905), де одним з його педагогів був Ілля Рєпін. Періодом активної творчої, педагогічної та громадської праці митця стало двадцятирічне – з 1913-о по 1933-й роки – життя в Сумах. У 1920-1922-у роках він стає організатором Сумського художнього музею та відкриває тут першу експозицію. В 1931-у друкує наукові дослідження музейних фондів: “Українське гутницьке шкло”, “Український фаянс”, “Українська порцеляна”. У 1937-у році Онацький був розстріляний у Полтаві за сфабрикованою справою; реабілітований у 1956-у році.

Більша частина творів зберігається в Сумському художньому музеї. Роботи Никанора Харитоновича представлені також у музейних зібраннях Лебедина, Харкова, Луганська, Полтави, Чугуєва, Канева, у приватних колекціях України, США, Франції.

Книги про Никанора Онацького:

Українські художники

Всі художники