АНАТОЛІЙ ПОНОМАРЕНКО
1922–2006
Анатолій Пономаренко народився 12 листопада 1922 року у селі Катеринопіль Черкаської області. Закінчив Київське художнє училище (1946), де його викладачами були А. Бондарович, А. Середа. Навчався у відомого художника театру і кіно Моріца Уманського, який 1946 року запросив його на кіностудію ім. О. Довженка. Шість років Пономаренко працював на студії, осягаючи під керівництвом Уманського мистецтво кінооформлення. Брав участь у створенні фільмів “Мирні дні”, “Третій удар”, “Подвиг розвідника”.
Анатолій Пономаренко працював у сфері театрально-деокраційного мистецтва та книжкової графіки; створював плакати і листівки. Багато і охоче працював оформлював збірки українських народних пісень;видань, присвячених розвитку народного декоративно-прикладного мистецтва. Одна з кращих оформлених митцем книг – Українське радянське народне мистецтво 1941-1967 років Б. Бутника-Сіверського.
Художник створив чимало робіт у жанрі пейзажу та натюрморту. Працював у різних техніках – темпері, акварелі, пастелі, однаково вправно володіючи ними. Його приваблюють морські краєвиди, карпатський гірський пейзаж, прибалтійський ландшафт і Крим. Він полюбляє камерні, ліричного настрою мотиви, сповнені тихої задуми, – “Пройшов дощ”, “А в долині туман”, “Пастельна осінь”, “Біля ставка”, “Весняне сонечко”, “Вечір на перевалі” та інші. Колірна гама цих пейзажів, як правило, м’яка, неяскрава, навіть коли художник звертається до пори золотої осені. Зображуючи море, він уникає ефектних панорам, а зосереджує увагу на замкнутому просторі, де вільно розгойдуються, примхливо сплітаючись, похмурі важкі хвилі, переливаючись зеленими, фіолетовими, ультрамариновими барвами.
Основними “героями” натюрмортів Пономаренка є квіти і соняшники – він найчастіше зображує їх у глечиках на тлі смугастих покривал або вишиваних рушників. Якщо пейзажі художник пише в стриманій колірній гамі, то в натюрмортах колірно-пластичні якості зображуваних предметів відіграють головну роль. Серед кращих композицій – “Соняшники в червоних тонах”, “Чорнобривці”, “Натюрморт з корою берези”, “Натюрморт з гранатами”, “Натюрморт з телефоном”.
Книги про Анатолія Пономаренка:
- Анатолій Пономаренко. Каталог виставки творів. Київ, 1983.
- Анатолій Пономаренко. Альбом. Київ, Мистецтво, 1986.
Книги в оформленні Анатолія Пономаренка:
- В. А. Жуковський. Казка про Івана Царевича та сірого вовка. Київ, Молодь, 1955.
- Індійські казки. Київ, Молодь, 1956.
- Українські народні вишивки. Альбом. Київ, Державне видавництво образотворчого мистецтва і музичної літератури, 1957.
- Золота гора. Українські фантастично-пригодницькі казки. Київ, Державне видавництво дитячої літератури УРСР, 1959.
- В сім’ї єдиній. Збірка художніх творів для дітей. Київ, Веселка, 1959.
- Республіканська художня виставка 1963 року. Каталог. Київ, Мистецтво, 1964.
- Косів. Kosiv. Серія «Перлини народного мистецтва». Київ, Мистецтво, 1971.
- Опішня. Решетилівка. Opishnya. Reshetilivka. Серія «Перлини народного мистецтва». Київ, Мистецтво, 1972.
- Українська іграшка. Ukrainian Toys. Серія «Перлини народного мистецтва». Київ, Мистецтво, 1973.
- Закарпатські умільці. Handicraftsmen of Transcarpathia. Серія «Перлини народного мистецтва». Київ, Мистецтво, 1974.
- Вийшли вранці ми. Вірші. Київ, Веселка, 1974.