ЛЕОНІД ПИСАРЕНКО

1907–1979

Леонід Писаренко

Леонід Писаренко

Відомий театральний художник Леонід Опанасович Писаренко народився 10 березня 1907 року на станції Знам’янка (тепер Кіровоградської області) в родині машиніста-залізничника. В юні роки працював помічником слюсаря, а перші мистецькі кроки майбутнього художника були пов’язані з малюванням плакатів для клубів.

Вступивши у 1931 році до Харківського художнього інституту, Писаренко назавжди присвячує свою творчу діяльність театрові. Навчання у видатного майстра театрально-декораційного мистецтва професора О. Хвостенка-Хвостова і професора Б. Косарева стало міцним підгрунтям для подальшої творчості митця, зумовило філософське розуміння завдань художника в театрі і значення сценічного мистецтва в їх вирішенні.

Після закінчення інституту у 1936 році Леонід Писаренко стає художником Харківського театру юного глядача. Оформлення вистав “Педагогічна поема”, “Казки Пушкіна” і “Червона шапочка” на сцені цього театру виявило творчу зрілість молодого художника, привертало увагу глядача цілісністю, свіжістю образного рішення.

Війна перервала на шість років роботу Писаренка в театрі. Весь свій бойовий шлях пройшов стройовим офіцером. Демобілізувавшись у 1947 році, митець повертається до Києва, до театру. Він стає головним художником Республікан­ського театру юного глядача, де працює протягом 20 років. Можна сказати, що в ті роки кияни стали свідками нового народження Київського ТЮГу, В цьому є значна частина натхненної праці Писаренка. Талантові митця стає підвладним драматургічний репертуар широкого діапазону, все більше виявляється індивідуальне творче обличчя театру завдяки високому рівню образотворчого рішення вистав. Одностайно схвальні відгуки глядачів, преси здобувають спектаклі: “Лісова пісня” Л.Українки, “Платон Кречет” О.Корнійчука, “Вій, вітерець” Я.Райніса, “Нескорена полтавчанка” П. Лубенського, “Дванадцять місяців” С. Маршака, “Я хочу додому” С. Міхалкова. З середини 1950-х років митець співпрацює й з іншими провідними театрами України. Широке громадське визнання здобули його оформлення вистав у Київському академічному українському драматичному театрі ім. І. Франка: “Де тирса шуміла” А. Шияна, “Марина” М. Зарудного, “Зупиніться!” І. Рачади, “Міщанин-шляхтич” Ж. Мольєра.

Важливою сторінкою біографії художника була праця над творами української музичної класики – операми М. Лисенка “Енеїда” і “Різдвяна ніч”.

Ті, хто співпрацював з Л. Писаренком, відзначали його величезну працьовитість, скурпульозність і вимогливість. До кожної виставки митець знаходив своє оригінальне, художнє вирішення.

Його художні і сценографічні роботи зберігаються у фондах Музею театрального, музичного та кіномистецтва України, Музеї-архіві Альберті в м. Едмонтоні (Канада), у приватних колекціях та фондах.

Translate this page:

Українські художники

Всі художники
Translate »