ГАЛИНА СЕВРУК

1929—2022

Галина Севрук

Галина Севрук

Галина Сильвестрівна Севрук народилася 18 травня 1929 у місті Самарканд, Узбекистан. З 1945 року живе у Києві. У 1959 році закінчила Київський художній інститут, живописний відділ. З 1960-х років шукала нових шляхів у мистецтві. Водночас поряд з творчими пошуками займалася самоосвітою: вивчала українську мову, історію України та українське мистецтво, читала літературний самвидав, твори заборонених українських письменників. Стояла біля джерел виникнення клубу творчої молоді “Сучасник” у Києві, брала активну участь проведенні його заходів, зокрема вечорів репресованих письменників, акторів, художників (Л. Куроас, М. Куліш, В. Симоненко). У клубі її друзями стали І. Світличннй, В. Симоненко, А. Горська, Л. Семикіна, Є. Сверстюк, В. Чорновіл, І. Дзюба, В.Кушнір та ін.

З 1964 року працювала в керамічній майстерні при Академії архітектури (тоді створила перший керамічний твір — “Плач Ярославни”), Разом із О. Заливахою, А. Горською, Л. Семикіною та Г. Зубченко працювала над ескізами до вітража в Київському університеті, знищеному за наказом адміністрації. Була однією з тих, хто підписав лист-протест проти репресій серед російської та української інтелігенції до керівників радянських і партійних органів, відомий як “Лист 139-ти”. (1968). У результаті в Спілці художників України влаштували “судилище” й виключили звідти тих, хто не хотів каятися, зокрема й Галину Севрук. На тривалий час її позбавили можливості творчо працювати. Протягом 20 років її творів не приймали на художні виставки, не експонували в музеях, забороняли замовлення для розміщення в культосвітніх закладах.

З кінця 1970-х років почала працювати над монументальними полотнами. У 1990- 2000-х роках вела керамічну студію в Київському центрі художньої творчості для дітей та юнацтва.

В творчому доробку Галини Севрук дві великі мозаїчні роботи — “Лісова пісня” (1963) та “Лілея” (1964-65), численні стели, оформлення інтер’єрів та екстер’єрів готелів, скульптурні образи давніх слов’янських богів, керамічні роботи на тему козацької доби та Київської Русі, живописні твори, портрети історичних постатей та сучасників, зокрема Байди-Вишневецького, І. Мазепи, Б. Хмельницького, М. Брайчевського, А. Горської, І. Світличкою та інших. Автор двох мистецьких альбомів та багатьох персональних виставок. Твори Галини Севрук експонуються в багатьох музеях світу та у приватних колекціях (США, Канада, Росія, Німеччина). У Музеї шістдесятництва у Києві проходить постійно діюча виставка майстрині “До джерел”.

Галина Севрук – член Спілки художників України, лауреат премії УАНТІ ім. В. Стуса (1991), премії ім. митрополита А. Шептицького (1994). Заслужений художник України (2005).

Translate this page:

Українські художники

Всі художники
Translate »