НАДІЯ СОМКО

1916–1989

Надія Сомко

Надія Сомко

У багатому творчому досягненні Надії Сомко є твори різних жанрів і різноманітної тематики, української й американської. Є тут краєвиди і натюрморти, квіти і жанрові сцени, а також багатофігурні композиції на історичні теми. В картиних мисткині опоетизована романтика княжої і гетьманської України, зображені найвизначніші битви з української історії. Найбільш відомі твори: “Гетьман Іван Мазепа в Св. Софії в Києві” (1958), “Хрещення України-Руси” (1960), “В’їзд гетьмана Богдана Хмельницького в Київ” (1964), “Князь Олег під Царгородом” (1965), “Сватання Анни Ярославни” (1965), “Свято в Стародавньому Києві” (1966), “Тарас Бульба з синами на Січі” (1970).

Художниця народилась та виросла у Конотопі в родині української інтеліґенції; у 1934–1941-у  роках навчалася художньої майстерності у Харківському та Київському художніх інститутах у професорів Василя Кричевського та Миколи Бурачека. Під час війни емігрувала разом з чоловіком Сергієм Макаренком – спочатку до Італії,  потім до Югославії, згодом до Аргентини та США (приїхала в 1960-у році). В містах Америки Надія Сомко організовувала виставки, була членом Об’єднання українських митців.

Художниця звертається до архітектури – зокрема, спроектувала у стилі козацького бароко православну автокефальної церкви св. Апостолів Петра і Павла на оселі “Верховина” (1970).

Баталістичний жанр приваблює Сомко не лише в малярських творах, а й в скульптурних троботах. Останні вражають багатством експресії. Центральне місце в скульптурах поруч з людиною займає кінь. Знання анатомії тварин уможливлює художницю вільно зображати коня у різних позах і виглядах. У творах бачимо коней у шаленому русі, інших зведених на диби або лежачих, конаючих в агонії після бою. Є в творчому доробку мисткині і твори на американську історичну тематику.

Сила творчої уяви, багатство фантазії, досконала техніка виконання та здібність відтворювати історичні образи минулого як у малярських, так і в скульпутрних творах, роблять творчість Надії Сомко цінним вкладом як в українську, так і в американську культуру.

Українські художники

Всі художники