ФЕДІР ТЕТЯНИЧ

1942–2007

Федір Тетянич

Федір Тетянич

Художник, філософ, перший український перформер. Відомий як Фрипулья.

Федір Тетянич народився у селі Княжичі Київської області. Закінчив Київський державний художній інститут у 1966 році, педагогом із фаху був В. Чеканюк. Після закінчення інституту працював на Київському комбінаті монументально-декоративного мистецтва. Член Національної спілки художників України з 1973 року.

У радянські часи був яскравим представником неофіційного мистецтва, андеграунду. Ключове у творчості митця слово “фрипулья” з’явилося у середині 1970-х років. Це і псевдонім художника, і назва багатьох його робіт, і філософсько-естетична система.  “Фріпулья — це код, за яким людство, втілюючись у радіохвилі, або у промені сонця, буде відтворюватися у будь-якій точці простору, зберігаючи усю інформацію про себе”, — казав Федір Тетянич.

Основою фрипульї були “біотехносфери”. Біотехносфера, яку Фрипулья також називав “фрипулья” (але з малої літери), — сферична конструкція діаметром 240 сантиметрів. Всередині сфери є все, необхідне для виживання людини на випадок фатальної катастрофи на Землі. Біотехносфера — це й інсталяція, і частина перформансів художника. Мистецтвознавці проводять паралелі між біотехносферами Тетянича і апаратом “Летатлін” (1929-1932) авангардиста Володимира Татліна (обидва апарати були непридатними для реальних польотів)

У1970-і роки Тетянич створював мозаїчні панно, зокрема у вестибюлі Київського заводу художнього скла (1974), на фасаді торговельного центру в Дарниці панно “Квітучі сади” (1976), на будівлі корпусу № 18 Київського політехнічного інституту (1977), і навіть на двох зупинках швидкісного трамваю у 1978-79 (не збереглися).

Мав дружину Ганну та двох дітей, Богдана і Ладу.

“Вважаю усе своє життя одним єдиним перформансом, в якому я на планеті Земля і взагалі в нескінченності вибудовую своїми творами та їх розповсюдженням засобами масової інформації (зокрема ТБ) єдину величезну інсталяцію “БІОТЕХНОСФЕРА ФРИПУЛЬЯ”, — казав Тетянич.  

Книги про Федіра Тетянича:

Книги з ілюстраціями Федіра Тетянича:

Translate this page:

Українські художники

Всі художники
Translate »