Фотокнигу Софії Яблонської видано накладом у 100 екземплярів

Фотокнигу Софії Яблонської видано накладом у 100 екземплярів

Софія Яблонська - мандрівниця, письменниця, кінодокументалістка; єдина українка, яка у 1930-х роках об`їздила усю Азію та інші екзотичні країни. Ця книга вперше презентує Яблонську як талановитого фотографа.
Придбати зараз

НИКИФОР ДРОВНЯК

1895–1968

Никифор Дровняк

Никифор Дровняк

Син бідної лемкині та заїжджого художника Никифор Дровняк народився в селі Криниця, відомій курорт­ній місцевості на Лемківщині. У Криниці пройшло все його життя. Через дефект мови, успадкований від рано померлої матері, і деяку розумову обмеженість він навіть не закінчив першого класу сільської початкової школи, що й позначилося на його напівграмотних написах латиною, зроблених на малюнках.

Нахил до малювання виявився у нього змалку, і малював він ціле своє життя день у день, від ранку до вечора, ніколи не повторюючись. Вважав він це своєю основною роботою, позаяк до іншої не був здатний через слабке здоров`я. Свої малюнки Ни­кифор виконував переважно аквареллю на клаптиках паперу чи картону, акуратно ховав їх у скриньку, принагідно продавав їх за мізерні гроші або ж віддячувався ними за виявлену увагу до його долі доброзичливим людям. Він жив відлюдьком на прошеному хлібі, рідко з ким зближався. Любив час од часу пускатися поїздом у мандри, був навіть у Львові. Його “академією” були старовинні іконостаси лемківських церков. Малював пейзажі, часто з архі­тектурним стафажем у вигляді церков, криницьких вілл, залізничних станцій, віадуків, урбаністичні композиції з хмарочосами, картини з криницького побуту, вигадані композиції з автопортретами, де зображував себе то маля­ром, то духовною особою.

Його малюнки відзначаються спостережливістю і конкретністю у відтворенні характер­них рис, специфічним поетичним образним мисленням і своєрідною композиційною побудовою, тонким відчуттям колірних співвідношень. У них поєднані реалістичне світобачення митця, його багата уява, своєрідна структура твору і наївність примітиву. На творчість Никифора у 1930-х роках звернув увагу львівський художник Роман Турин. Він експонував твори Никифора 1932-о року на виставці в Парижі, а пізніше, у 1938-у, 1968-у роках – у Львові.

Книги про Никифора Дровняка:

Translate this page:

Українські художники

Всі художники
'
Share This