РОМАН ТУРИН

1900–1979

Роман Турин

Роман Турин

Роман Турин – живописець, режисер документального кіно, перший український фотограф у Галичині, який опанував техніку рекламного фотомонтажу та фотоколажу у 1930-х роках.

Роман Турин народився 2 вересня 1900 у Снятині на Івано-Франківщині. Частим гостем родини був письменник Василь Стефаник, який мав дружні взаємини із батьком Романа, директором “Народної торгівлі”.

У 1906 родина переїхала у Тернопіль, де у 1921 Роман закінчив класичну гімназію. Згодом навчався у Краківській академії мистецтв (1921 — 1925) у Юліана Панькевича та в Парижі (1925 — 1927). Два роки життя у Парижі Роман Турин віддав вивченню фотографії і кінорежисури. Вчився у фотомитця і кінооператора світової слави Моріса Табара, представника фотографії “нового бачення” – сюрреалізму.

З кінця 1930-х років працював у Тернополі, потім — Львові: був науковим співробітником Музею українського мистецтва, згодом — головою обласної організації Спілки художників УРСР. У 1949 році став співзасновником і багатолітнім директором Львівської художньої школи.

У 1930 році Роман Турин відвідав курортне місто Криницю і випадково познайомився з малярем-самоуком Никифором Дровняком. Роботи примітивіста захопили митця; 1932 року Турин привіз роботи Никифора до Франції і експонував у паризькій галереї Leon Marseіlle. У 1939 році Роман Турин влаштував виставку Никифора у Львові; пізніше також популяризував творчість лемківського художника.

Турин справив значний вплив на становлення Софії Яблонської; дружив з Романом та Маргіт Сельськими.

Translate this page:

Українські художники

Всі художники
Translate »