РОМАН СЕЛЬСЬКИЙ
1903–1990
Роман Юліанович народився 21 травня 1903 року в місті Соколі, але все його життя безперервно пов’язане зі Львовом, куди незабаром переїхала сім’я Сельських.
У 1918 році 15-річний Роман вступає до Вільної академії образотворчого мистецтва та відвідує її з перервами чотири роки. Академія багато дала майбутньому художнику. Вплинули на Сельського й зустрічі з найвідомішим у той час у Львові художником Олексою Новаківським, якому він носив на коригування свої малюнки та етюди.
У 1921 році Сельський відвідує єдиний на той час у Львові спеціальний навчальний заклад – Промислову школу, а в наступного року – Краківську Академію красних мистецтв. У 1924 році він переходить в майстерню одного нз найвідоміших представників імпрессіонізму в польському живописі Юліана Панькевича, який зіграв помітну роль у творчій біографії художника. Під впливом учителя і всієї атмосфери, що панувала в його майстерні, Сельський, як і багато його друзів, приймає рішення їхати в Париж.
Протягом усього свого життя він неодноразово відвідує столицю Франції. У перший приїзд до Парижа Сельського чекало багато відкриттів і насамперед зустріч з шедеврами світового мистецтва і творами сучасних французьких майстрів: Сезанна, Боннара, Матісса, Леже, Пікассо, які в той час багато в чому визначали коло інтересів молодого художника і його товаришів. Але над усім переважало захоплення класикою, живописом великих майстрів. Відблиск класики лягає на створені Сельським у Парижі полотна – численні натюрморти і ню. Останні художник вирішує як жанрові сцени: оголені жінки зображені в різноманітних позах за туалетом.
Згодом Сельський повертається на батьківщину і на початку 1930-х років стає однією з центральних фігур мистецького життя Львова. Він працює інтенсивно і різноманітно. На виставках з’являються морські види Геля, серії інтер’єрів, автолітографій, гравюр і, нарешті, чудові краєвиди зимових Карпат.
Через місяць після звільнення Львова від фашистів, у 1944 році, Роман Сельський відновлює викладання у Львівському училищі прикладного та декоративного мистецтва. Творчість майстра в післявоєнні роки – особливо плідна та різноманітна. Серед створеного ним – пейзажі, натюрморти, тематичні картини, портрети, інтер’єри, акти, декоративні композиції, аплікації, гравюри, кераміка. Однак улюбленими жанрами залишаються пейзаж і натюрморт. Пейзажі Сельського – це концентроване уявлення про життєві явища, вільні від усього минущого, і в той же роботи зберігають чарівність живої природи. У полотнах художника насамперед привертають культура живопису і майстерність; думка висловлена чітко, ясно.
Останні роки життя стали часом значних змін у живописі Романа Юліановича. Усе частіше і рішучіше відходить він від звичайних, відшліфованих часом прийомів, з незмінним успіхом застосовує інакші колірні рішення, оновлює палітру. У його останніх роботах більше свіжості в сприйнятті природи, більше різноманітності в засобах вираження, і якщо щось і залишається незмінним, так це по-справжньому творче перекладення життєвих вражень на невичерпно багату мову живопису.
Життя і творчість Романа Сельського невіддільні від мистецтва та мистецького життя Львова 20-о сторіччя. Ім’я художника зустрічаємо на сторінках фундаментальних видань з історії українського та польського мистецтва XX століття; твори зберігаються та експонуються в музеях України та за кордоном.
Книги про Романа Сельського:
- Г. Островський. Роман Сельський. Живопис. Графіка. Київ, Мистецтво, 1988.
- Роман Сельський. Малярство: Альбом. Київ, 2004.
- Роман Сельський: Матеріали ювілейної наукової конференції, спогади і присвяти, приурочені 100-річчю від дня народження. Львів, ЛНАМ, 2004.
- Роман Сельський. Твори з приватних збірок. Львів-Київ, Інститут колекціонерства українських мистецьких пам’яток при НТШ, 2004.
- Роман Сельський. Графіка. Альбом. Львів-Київ, 2006.
- Роман Сельський та його коло. Комплект листівок. Хмельницький, Хмельницький обласний художній музей.