ЮЛІАН ПАНЬКЕВИЧ
1863–1933

Юліан Панькевич
Один з провідних митців кінця 19-о – початку 20-о століття. Складною і своєрідною була творчість Юліана Панькевича, так само складним і особливим було все його життя. Відомий портретами, пейзажами, розписами церков та ілюстраціями дитячих книжок. Cтворив єдиний відомий портрет Івана Франка з натури (1910). Портрет Тараса Шевченка 1904-о року з Львівського музею українського мистецтва – один з кращих творів художника. Кобзар зображения майже погрудно. Вдало виліплене світлотінню обличчя наче виринає з червонястого тла. Воно серйозне, суворе, сповнене дум і почуттів. З-під ледь насуплених брів уважно і зосереджено дивляться на нас проникливі й добрі очі. В них – сила волі і нескореність духу, лагідність і легкий смуток.
Юліан Панькевич був одним з тих західноукраїнських художників, які в тогочасних умовах присвятили свої творчі сили службі поневоленому народові. Творчі умови й особоисте життя Панькевича так невідрадно склалися, що не тільки гальмували розвиток його таланту, а й були причиною того, що про нього самого залишилося мало конкретних відомостей. Але залишилося чимало художніх творів Юліана Івановича: олійні та акварельні пейзажі, портрети, жанрові картини на теми українського села, пастелі, рисунки вуглем, олівцем і пером, ілюстрації до оформлення книжок, а також оригінальні картини релігійного змісту, мальовані для церков заради хліба.
Художник пробував свої сили і в галузі літератури: в українській галицькій пресі друкувались його поетичні твори, байки та оповідання, інформатичні й теоретичні статті про мистецтво і переклади.