НИКИФОР ДРОВНЯК

1895–1968

Никифор Дровняк

Никифор Дровняк

Син бідної лемкині та заїжджого художника Никифор Дровняк народився в селі Криниця, відомій курорт­ній місцевості на Лемківщині. У Криниці пройшло все його життя. Через дефект мови, успадкований від рано померлої матері, і деяку розумову обмеженість він навіть не закінчив першого класу сільської початкової школи, що й позначилося на його напівграмотних написах латиною, зроблених на малюнках.

Нахил до малювання виявився у нього змалку, і малював він ціле своє життя день у день, від ранку до вечора, ніколи не повторюючись. Вважав він це своєю основною роботою, позаяк до іншої не був здатний через слабке здоров`я. Свої малюнки Ни­кифор виконував переважно аквареллю на клаптиках паперу чи картону, акуратно ховав їх у скриньку, принагідно продавав їх за мізерні гроші або ж віддячувався ними за виявлену увагу до його долі доброзичливим людям. Він жив відлюдьком на прошеному хлібі, рідко з ким зближався. Любив час од часу пускатися поїздом у мандри, був навіть у Львові. Його “академією” були старовинні іконостаси лемківських церков. Малював пейзажі, часто з архі­тектурним стафажем у вигляді церков, криницьких вілл, залізничних станцій, віадуків, урбаністичні композиції з хмарочосами, картини з криницького побуту, вигадані композиції з автопортретами, де зображував себе то маля­ром, то духовною особою.

Його малюнки відзначаються спостережливістю і конкретністю у відтворенні характер­них рис, специфічним поетичним образним мисленням і своєрідною композиційною побудовою, тонким відчуттям колірних співвідношень. У них поєднані реалістичне світобачення митця, його багата уява, своєрідна структура твору і наївність примітиву. На творчість Никифора у 1930-х роках звернув увагу львівський художник Роман Турин. Він експонував твори Никифора 1932-о року на виставці в Парижі, а пізніше, у 1938-у, 1968-у роках – у Львові.

Книги про Никифора Дровняка:

Статті про Никифора Дровняка:

Translate this page:

Українські художники

Всі художники
Translate »