Фотокнигу Софії Яблонської видано накладом у 100 екземплярів

Фотокнигу Софії Яблонської видано накладом у 100 екземплярів

Софія Яблонська - мандрівниця, письменниця, кінодокументалістка; єдина українка, яка у 1930-х роках об`їздила усю Азію та інші екзотичні країни. Ця книга вперше презентує Яблонську як талановитого фотографа.
Придбати зараз

ЯРИНА ПИЛИПЕНКО

1893–1979

Ярина Пилипенко

Ярина Пилипенко

Ярина Улянівна Пилипенко, Оришка Пилипенчиха, як вона колись під­писувала свої роботи,— одна з трьох найстаріших майстрів деко­ративного розпису Петриківки, що донесли до нас живу тради­цію цього чудового мистецтва. Ярина Пилипенко, Тетяна Пата, Надія Білокінь — митці одного покоління. Вони прожили довге й на диво плідне творче життя. І визнання до них прийшло одно­часно — на Виставці народного українського мистецтва 1936 року у Києві та Москві. В історії декоративного малювання на При­дніпров’ї постать Пилипенко посідає важливе й почесне місце, адже її творчість не зазнала ані впливу нових тенденцій підлакового розпису, ані тиску фабрично-сувенірної продукції, — вона лишила­ся у річищі традиції петриківської мальовки. Майстриня зберегла саму першооснову методу, що будується на безпосередньому відтворенні краси рідного краю і робить петриківський розпис чимось більшим, ніж орнамент.

Про панно Пилипенко можна без перебільшення сказати, що вони завжди пам’ятають стінопис і нагадують про нього де­коративно-монументальним відтворенням природи. Знайомий кві­тучий кущ — вазон зростає так само органічно, як колись на дзеркалі комина. Квітки, кетяги, китиці й плоди на аркушах Пилипенко монументально узагальнені, геральдійно поважні, мов людські постаті на старовинних парсунах. І в той же час вони такі привітні, зворушливі, як сама природа Придніпров’я — ве­лична й лагідна.

Збагачена досвідом художньої традиції, творчість майстрині по­значена і авторським індивідуальним почерком: чіткий малюнок, ясна композиція, контрастне сполучення основних кольорів. Об­разна мова проста, м’яка й обережна.

Спадщина Ярини Пилипенко дає нам безцінну можливість при­торкнутися до світлих джерел, що живили колись нині всесвітньовідомий петриківський декоративний розпис.

Українські художники

Всі художники
'
Share This