ТЕТЯНА ПАТА

1884–1976

Тетяна Пата

Тетяна Пата

Народилася 20 лютого 1884-о року в сім’ї без­земельного селянина Якима Мартиненка. Жили дуже бідно, і всі восьмеро дітей батрачили у сільських багатіїв. Чотирнадцятирічна Тетянка мала хист до малювання і заробляла на хліб тим, що ходила до багачів квітчати до свят або весіл­ля комини печей. Розмальовувала вона барви­стими квітами також скрині та віялки, зроблен на продаж її односельцями. Слава про її розписи пішла далеко, і Пата стала виконувати на замовлення і мальовки на папері. Це були невеликі за розміром букети з квітів та ягід (23X16 см), призначені для наліплювання до “дзеркала” на комині печі.

Тетяна Пата — автор ескізів рушників, килимів, розписів коминів; декоративних панно “Калина” (1913), “Червона калина” (1919), “Букет” (1936), “Калина і квіти”, “Павичі серед квітів” (1949), “Зозуля на калині” (1960), “Панно з птахами” (1976), “Майори” (1972). Виконувала настінні розписи, оформлювала книжки, створювала художні листівки.

Викладала у 1936-41-у роках в Петриківській школі декоративного розпису. З цієї школи під керівництвом Пати вийшло ціле покоління талановитих майстрів — Марфа Тимченко, Євдокія Клюпа, Галина Пруд­никова, Векла Кучеренко, Ганна Данилейко, Іван Завгородній, Марія Шишацька, Віра Клименко-Жукова, Василь Бабенко, Марія Максютенко, Андрій Пікуш, Надія Пікуш, Надія Шулик, Василь Соколенко, Федір Панко, Олександра Кушнір і Зоя Кудіш. Під впливом цієї школи формувалася творчість Пелагеї Глущенко і се­стер Віри і Ганни Павленко.

Педагогічну роботу Тетяна Якимівна поєднувала з творчою. В фондах та експозиції Дніпропетров­ського історичного музею знаходиться багато зраз­ків розписів, що належать до 1937—1938-о років, майстерно виконаних пензлем, та й не лише пензлем, бо графічна техніка художниці дуже різнома­нітна. Вона малює пелюстки квіток стеблинкою оситняку, найтоншим пензликом виписує перисті листочки, вишкрябує трісочкою тоненькі прожил­ки в середині листочка і просто пальцем малює прозорі достиглі ягоди. З однаковою любов’ю і тонкою спостережливістю малює Пата розкішні садові квіти — червоні та білі півонії — чи скром­ні польові квіти та травки або навіть гілочки з плодами червоних, зелених і синіх стручків перцю. Художниця охоче вкомпоновує в свої бу­кети грона винограду або гілочку з ягодами по­луниці чи калини. Композиційна побудова буке­тів дуже різноманітна.

Translate this page:

Українські художники

Всі художники
Translate »