ЯРИНА ПИЛИПЕНКО

1893–1979

Ярина Пилипенко

Ярина Пилипенко

Ярина Улянівна Пилипенко, Оришка Пилипенчиха, як вона колись під­писувала свої роботи,— одна з трьох найстаріших майстрів деко­ративного розпису Петриківки, що донесли до нас живу тради­цію цього чудового мистецтва. Ярина Пилипенко, Тетяна Пата, Надія Білокінь — митці одного покоління. Вони прожили довге й на диво плідне творче життя. І визнання до них прийшло одно­часно — на Виставці народного українського мистецтва 1936 року у Києві та Москві. В історії декоративного малювання на При­дніпров’ї постать Пилипенко посідає важливе й почесне місце, адже її творчість не зазнала ані впливу нових тенденцій підлакового розпису, ані тиску фабрично-сувенірної продукції, — вона лишила­ся у річищі традиції петриківської мальовки. Майстриня зберегла саму першооснову методу, що будується на безпосередньому відтворенні краси рідного краю і робить петриківський розпис чимось більшим, ніж орнамент.

Про панно Пилипенко можна без перебільшення сказати, що вони завжди пам’ятають стінопис і нагадують про нього де­коративно-монументальним відтворенням природи. Знайомий кві­тучий кущ — вазон зростає так само органічно, як колись на дзеркалі комина. Квітки, кетяги, китиці й плоди на аркушах Пилипенко монументально узагальнені, геральдійно поважні, мов людські постаті на старовинних парсунах. І в той же час вони такі привітні, зворушливі, як сама природа Придніпров’я — ве­лична й лагідна.

Збагачена досвідом художньої традиції, творчість майстрині по­значена і авторським індивідуальним почерком: чіткий малюнок, ясна композиція, контрастне сполучення основних кольорів. Об­разна мова проста, м’яка й обережна.

Спадщина Ярини Пилипенко дає нам безцінну можливість при­торкнутися до світлих джерел, що живили колись нині всесвітньовідомий петриківський декоративний розпис.

Translate this page:

Українські художники

Всі художники
Translate »