ОЛЕКСАНДР ВОВК
1922–2004
Доля Олександра Вовка – людини і митця – надзвичайно драматична і водночас сповнена тисячами миттєвостей творчого натхнення, щастя, любові до життя, людей, мистецтва. Талановитий живописець, він створив багато полотен: портрети, натюрморти, великі і маленькі пейзажі.
Олександр Іванович Вовк народився 1922 року в Києві в родині столяра-червонодеревника. В 1937 році склав іспити і вступив до Київської середньої художньої школи. Але батьків було репресовано, тож, не провчившись і одного дня, він потрапив до спецбудинку для дітей ворогів народу в м. Сталіно (нині Донецьк). Потім – війна, нелегке фронтове життя, прискорений курс піхотного училища, знову на фронт як командир піхотного взводу, Орловсько-Курська битва, тяжке поранення, шпиталь… Нагороджений бойовим орденом.
Перші творчі успіхи прийшли до хлопчика в 14 років. У 1936 році акварель “Дніпро” була представлена на всесвітній виставці дитячого малюнка в Нью-Йорку. А 1939 року він одержав ІІ премію на Республіканському конкурсі дитячого малюнка, присвяченому Тарасові Шевченку.
В 1944-1950 рр. Олександр Вовк навчався в Київському державному художньому інституті в Олександра Сиротенка, Олександра Фоміна, Тетяни Яблонської, М. Іванова. Він закінчив майстерню академіка Олексія Шовкуненка. Дипломна робота “Люди колгоспних ланів” була особливо відзначена на Всесоюзній художній виставці й у складі пересувної виставки експонувалася у багатьох країнах світу. 1950 року художник став членом Національної спілки художників України. Працював у галузі станкового живопису і книжкової графіки. З 1949 року брав участь у всесоюзних, республіканських і міжнародних виставках. 1964 року серед групи українських митців відзначений урядовою нагородою за картину “Т. Г. Шевченко в рідному краї”. Його пензлем створені численні видатні твори, які зберігаються у музеях і приватних колекціях України і зарубіжжя.
Протягом років Олександр Вовк очолював Раду ветеранів Великої Вітчизняної війни при Київській організації НСХУ. Нагороджений почесним званням “Заслужений художник України”, багатьма іншими урядовими відзнаками, орденами та медалями.
Книги про Олександра Вовка:
- Три покоління. Живопис. Графіка. Олександр Сиротенко. Надія Сиротенко. Олександр Вовк. Сергій Вовк. Київ, Амон-Ра, 2007.