Альбом “Бог зна” — третій книжковий реліз Бібліотеки українського мистецтва. Основою видання стали два альбоми формату А4, по 24 сторінки кожний, знайдені Катериною Лебедєвою на антикварному базарі у Києві.
Малюнки у першому альбому датовані 1954 роком і фактично кожен з них підписаний — прізвищем Міщенко. У другому альбомі немає ані підписів, ані дат; лише сам альбом (як об`єкт типової поліграфії) датований 1963 роком. Автор залишається невідомим.
Створені малюнки олівцями, авторучкою, рейсфедером.
На 48 аркушах двох альбомів знаходимо 19 зображень людей та людиноподібних істот. Підбір персонажів, яких обирає Міщенко, яскраво характеризує саму суть українського фольклору радянського періоду. Микола Гоголь, Тарас Бульба, Йосип Сталін займають місце поряд з Конотопською Відьмою, шаленим жонглером та численими фантастичними тваринами. Символи СРСР (серп, молот) складають компанію традиційній українській парі з голуба та голубки.
Деякі картинки першого альбому “Бог зна” присвячені визначній події того часу — Всесоюзній сільськогосподарській виставці 1954 року. Це була грандіозна подія, і 1954 року вона проводилася у Москві вперше після довгої перерви з 1941 року. Можливо, саме ця виставка і надихнула загадкового Міщенка на створення його маленького шедевру… Який, крім зібрання унікальних візуальних образів, є також видатною пам`яткою словесного фольклору. У текстах, що рясніють граматичними помилками, можна виокремити навіть потенційні анекдоти. Наприклад: “Летят гуси, откуда ни возьмись лиса. Получается страшное дело”. Також автор дає рекомендації стосовно поводження з його твором (“прошу окуратно”).
“Міщенко – самодіяльний художник, доросла людина з тягою до мистецтва. Анатомії він не знав, але мав хист до композиції”, — коментує мистецтвознавець, завідуюча відділом Національного музею українського народного декоративного мистецтва Олена Шестакова. Вона зазначає, що у колекції музею подібних творів немає.
Мета видання альбому наїву “Бог зна” — дати можливість зацікавленим читачам ознайомитися з унікальною пам`яткою української культури. Фактично, “Бог зна” Міщенка — це музейний експонат, розтиражований у кількості 100 екземплярів.
Замовити альбом можна у крамничці.