ОЛЕКСАНДР КОСТЕЦЬКИЙ

1954–2010

Олександр Костецький

Олександр Костецький

Український живописець і графік, представник містичного реалізму. Член Національної спілки художників України (з 2003 року).

Олександр Костецький народився у Києві 14 листопада 1954 року. Батько художника — Костецький Володимир Миколайович — відомий живописець, академік, роботи якого зберігаються у багатьох музеях України; мати Новокрещенова Галина Миколаївна — визначна скульпторка, авторка пам’ятників Леву Толстому, Федору Достоєвському, Максиму Горькому та ін. Олександр мав старшого брата Дмитра, який збирав і опановував книги з окультизму, масонства й філософії, що вплинуло на світогляд художника. В юності він захоплювався іконописом, різьбярством по дереву; писав вірші.

Закінчив Київську художню школу ім. Т. Шевченка (1973). Закінчив Київський державний художній інститут (нині НАОМА), педагог з фаху — Віктор Шаталін (1979). Деякий час працював в художньому цеху при Художньому фонді. З 1988 до 1992 рік перебував у Нью-Йорку, США, де писав картини і виставляв їх у галереях. Після 1992-о жив і працював у Києві. Персональні виставки відбулися у Києві (1987-2006), Філадельфії, США (1991), Барселоні, Іспанія (1998), Нью-Йорку (1989, 1991-2001), Манхаймі, Німеччина (2003).

Виставкову діяльність розпочав з андеграундних виставок об’єднання “Рух” (1977-78) разом з М. Залевським, О. Голуб, М. Трегубом, В. Баклицьким та ін. Ці художники декларували свою позицію у мистецтві як незаангажовану, опозиційну до принципів тоталітарного соцреалізму. Олександр створив свій власний художній світ, сповнений містичних переживань і населений химерними істотами. В цьому він досяг візуальної досконалості, використовуючи багатошаровий, колористично насичений живопис, прописаний тонким лесуванням, який нерідко поєднувався із графічно витонченим малюнком.

Костецький був прихильником художника Ернста Фукса, засновника Віденської школи фантастичного реалізму. В Києві був учасником творчих об’єдань “Золоті ворота” (1997-2005) і “Неф” (1993-2010), які об’єднували українських представників містичного реалізму та сакрального живопису.

Олександр Костецький був скромним і вкрай неговірким; був майже аскетом: навіть перебуваючи у сліпучій Америці, де його картини купували знані сенатори, генерали, банкіри й режисери. Роботи художника зберігаються у Цимерлі Арт Музеумі, колекції Нортона Доджа (Нью-Джерсі, США), Музеї сучасного мистецтва Рарді Ван Соєста (Хоутен, Нідерланди), Національному художньому музеї України, галереї “Яна” (Київ), у приватних колекціях країн Європи і США.

Книги про Олександра Костецького:

  • Козловская О. Александр Костецкий. Альбом. Киев, 1998.

Translate this page:

Українські художники

Всі художники
Translate »