АНТІН МАНАСТИРСЬКИЙ
1878–1969
Український живописець, графік, ілюстратор. Антін Манастирський народився у родині поштового чиновника. Навчався у Львівській художньо-промисловій школі та у Краківській академії красних мистецтв. Жив і працював у Львові.
У 1900-у році “Товариство для розвою руської штуки”, членом якого був Антін Манастирський, влаштувало його першу персональну виставку. З 1940-о року – член Спілки художників СРСР. У 1953-у році художнику було присвоєне звання заслуженого діяча мистецтв Української РСР, а у 1957-у – народного художника України. У 1952-у та 1957-у роках у Львові відбулися персональні виставки Манастирського.
У кожний жанр, – хай це буде побутовий чи історичний живопис, портрет, пейзаж, ілюстрація, – Манастирський вніс свій посильний вклад. Головна заслуга художника перед українським мистецтвом полягає у тому, що він, залишаючись протягом усієї своєї творчості вірним принципам реалізму, зумів повно і всебічно відтворити у своїх картинах рідний край, життя і побут народу.
Сучасники Манастирського, відомі львівські художники Іван Труш, Олена Кульчицька, Йосип Курилас, Олекса Новаківський та інші, не поступалися йому багатством і силою своїх творчих можливостей, але мало хто з них підійшов так близько до справи народного сприймання навколишнього, як це зумів зробити Манастирський. І хоч значення художника в певній мірі обмежене місцевими рамками, однак в цілому Антон Іванович по праву займає почесне місце серед наших найстаріших художників-реалістів, творчість яких – міцна основа, слава і гордість українського образотворчого мистецтва.
У 1978-у році в будинку по вулиці Кармелюка, 9 у Львові, де з 1941-о по 1969-й рік жив художник, була встановлена меморіальна дошка роботи скульптора Емануїла Миська. В Києві ім`ям Антіна Манастирського названа одна з вулиць.
Антін Іванович – батько художника Вітольда Манастирського.
Книги про Антіна Манастирського:
- Каталог виставки творів Антона Івановича Манастирського. Львів, 1952.
- Г. Островський. Антон Іванович Манастирський. Київ, Державне видавництво образотворчого мистецтва і музичної літератури УРСР, 1958.
- Антон Іванович Манастирський. Київ, Державне видавництво образотворчого мистецтва і музичної літератури УРСР, 1959.
- Антон Манастирський: Бібліографічний покажчик. Львів, 1968.
- Антон Манастирський. Альбом. Київ, Мистецтво, 1980.
Книги з ілюстраціями Антіна Манастирського:
- Я. Вільшенко. Чорнокнижник з Чорногори. Львів, Світ дитини, 1921.
- Я. Вільшенко. Червона шапочка. Львів, Світ дитини, 1921.
- Осип Маковей. Пригоди горобчика. Львів, Світ дитини, 1922.
- Я. Вільшенко. Коник Стрибунець. Львів, Світ дитини, 1922.
- Дід Модест. Лихо з вогнем. Львів, 1930.
- Роман Завадович. Покарані калатьки. Львів, Світ дитини, 1936.