МАКАР МУХА

1906–1990

Макар Муха

Макар Муха

Один із основоположників станкового декоративного розпису, заслужений майстер народної творчості України. Народився в селі Михайлівні Кам’янського району Черкаської області.

З семи років наймитував, працював підпасичем, та кожну вільну хвилину різьбив по дереву, ліпив із глини, розмальовував сільськогосподарське начиння, прикрашав настінним розписом сільські оселі.

В 1926 році вперше взяв участь у виставці творчих робіт селі Жаботин. Ним були представленні портрети, виготовлені із насіння різних рослин. А 1936 році за участь у міжрайонній виставці народних митців у Шполі був нагороджений дипломом І ступеня і запрошений на навчання та працю в Київ у школу майстрів народної творчості. З 1937 року жив і працював в с.Михайліці, в м.Кам’янці.

Навесні 1946 року Муха став ініціатором створення у Михайлівні школи народного декоративно-ужиткового мистецтва. Тут викладалося ліплення, малювання, теорія мистецтва, вишивка, для багатьох талановитих майстрів школа стала місцем формуванні творчої майстерності.

В 1967 році Макар Муха був удостоєний звання заслуженого майстра народної творчості. Працював у жанрі станкового декоративного розпису, хоча є в нього роботи з дерева, глини, вишивка, витинанки та ін. В творчому доробку майстра більше як 5 тисяч робіт, ім’я його займає почесне місце поряд з такими відомими майстрами як Тетяна Пата, Параска Власенко, Пелагея Глущенко, Марія Приймаченко та Катерина Білокур.

Твори Макара Корнійовича вражають своєю витонченістю і тонким ліризмом. Колоритові робіт, особливо написаним в 1930-60-і роки, притаманне емоційне звучання чистих, спокійних фарб. У декоративних розписах 1980-х років улюбленим мотивом майстра стають чудо-птахи (менш вживані раніше) – невловимі жар- птиці, чи то вигадливі павичі, що їх автор зображував найчастіше на червоному тлі з використанням яскравих, насичених кольорів. Саме навколо них будує Муха свою композицію, часто сюжетну.

Народна творчість, яскравим представником якої є Макар Муха – це довершеність у вдаваній простоті, за якою стоять уявлення багатьох поколінь українців, тисячолітня традиція нашого народу.

Translate this page:

Українські художники

Всі художники
Translate »