МИХАЙЛО ТКАЧЕНКО

1925–1999

Михайло Ткаченко

Михайло Ткаченко

Михайло Ткаченко народився 5 грудня 1925 року на Ворошиловградщині, в шахтарській сім’ї. Край свого дитинства — широкі степи, затишні села, що потопають у зелені садків, цвіті мальв та соняшників, величні ритми суворих териконів — він пізніше від­образив у багатьох творах (“Дівчина у вінку”, “Мій батько”, “Над Дінцем”, “Соняшники”, “Українська хата”, “У нічному” та ін.).

Другою батьківщиною художника стало Прикар­паття, Львів, де він здобув вищу художню освіту у Львівському державному інституті декоративного та прикладного мистецтва на відділі монументального живопису (закінчив у 1953 році). Вчителями його були Р. Ю. Сельський, Р. В. Сильвестров, В. А. Манастирський.

У період становлення Михайло Ткаченко шукав опертя в творчості багатьох україн­ських художників. Його приваблювали лірико-поетична образність, тонка колористичність робіт Сергія Ва­сильківського та Івана Труша, громадянська муж­ність Олени Кульчицької, сміливі експерименти Олекси Новаківського та монументальна значущість і новаторське відчуття часу в творах Федора Кричевського. Однак найважливішою школою для митця завжди була дійсність, яка нади­хала його, живитла враженнями, темами й образами.

3 1958 по 1962 роки Ткаченко викладав живопис, рисунок та композицію у Львівському училищі імені І. Труша. З 1962 року працював викладачем у Львівському державному інституті декоративного та прикладного мистецтва (з 1947 р. — доцент кафедри живопису). Брав участь у багатьох виставках — обласних, міжобласних, республіканських, всесоюзних та зарубіжних. 1976 року відбулася персональна виставка, що проходила у Львівському державному музеї українського мистецтва.

Найбільш виразно ознаки творчого зростання ху­дожника, його прагнення до новаторських змін і по­шуків нових виражальних засобів проявилися в пейзажному жанрі. Свіжість і сміливість живописних розв’язань характерна для пейзажів, виконаних Ткаченком на півдні України, в Криму (“Опівдні”, “Кримські кипариси”, “Будиночок над морем”, “Ри­бальські човни”, “Осінь” та багато інших).

Михайло Володимирович плідно працював в жанрі історичного порт­рета, створивши ряд цікавих образів видатних україн­ських письменників — Лесі Українки, В. Стефаника, І. Нечуя-Левицького, Я. Галана та ін.

Translate this page:

Українські художники

Всі художники
Translate »