ВАСИЛЬ СВИДА

1913–1989

Василь Свида

Василь Свида

Скульптор-різьбяр. Лауреат Шевченківської премії (1983). Народився на Закарпатті. Закінчив Ясинецьку школу з художньої обробки дерева (1930-1934). У пошуках будь-якої роботи Свида обійшов багато міст і сіл Чехословаччини. Нарешті потрапив у реставраційний заклад братів Котрбових в Брно. Вісім років роботи під керівництвом Германа Котрби стали для Василя серйозною школою майстерності. Повернення Свиди в Україну збіглося з возз’єднанням Закарпаття з Радянською Україною (1945).

Як скульптор Свида розкрився швидко і несподівано яскраво, піднявшись від різьбяра-виконавця до майстра неповторної творчої індивідуальності. Він став характерним представником закарпатської школи образотворчого мистецтва і засновником її скульптурної традиції.

Тематичне розмаїття творів майстра можна охопити хіба що такими ємними поняттями, як сучасність і історія. Головний герой його робіт — народ, а все створене — літопис народного життя, який народжується у спілкуванні з сучасниками, у зверненні до глибин народної історії.

Поетика образів Свиди, як і сама система його образів, зросла на вмінні бачити прекрасне у повсякденному, де він знаходить своїх героїв, типізуючи, а не тільки фіксуючи життєві спостереження. Свида помітно збагатив саме поняття жанрової скульптури, істотно розширивши межі її образної наповненості за рахунок привнесення героїчного та епічного початків, поетичного настрою, а також монументализації форми та змісту. У його творах побутовий жанр часто переплітається з історичним і портретним.

Мистецтво Свиди знають і люблять земляки, пишаються ним, як звикли пишатися творчими досягненнями основоположників закарпатської школи А. Ерделі та Й. Бокшая, їх соратника Ф. Манайло, учнів і однодумців А. Коцки, Е. Контратовича, А. Борецького, 3. Шолтеса.

Свида протягом усього життя знаходився у центрі важливих суспільних подій Закарпаття і республіки. Його двічі обирали депутатом Верховної Ради УРСР, десять років він очолював Закарпатську організацію Спілки художників УРСР, тридцять років викладав в Ужгородському училищі декоративно-прикладного мистецтва.

Translate this page:

Українські художники

Всі художники
Translate »