ПОРФИРІЙ МАРТИНОВИЧ

1856–1933

Порфирій Мартинович

Порфирій Мартинович

Порфирій Мартинович народився у сім’ї чиновника – секретаря повітового суду. Після навчання в місцевому пансіоні батько віддав його у 1876-у році в Харківську класичну гімназію. У 1873-1881-у роках Порфирій Денисович навчався у Петербурзькій Імператорській Академії мистецтв, але через хворобу навчання не закінчив; дотримувався порад І. М. Крамського.

Під час навчання у 1877-у році отримав велику срібну медаль. Експонент Товариства передвижників. Коли був студентом Академії мистецтв, послужив моделлю для створення образу одного з козаків у картині Іллі Рєпіна “Запорожці пишуть листа турецькому султану”. Рєпін писав цього персонажа з гіпсової маски, знятої з Мартиновича під час практичних занять в Академії.

З 1880-х роках майже не займається живописом через нервову недугу та бідність. Однак усе життя збирав фольклор. Художник виконав ряд замальовок народного побуту, традиційного оздоблення, українських краєвидів, дерев’яних храмів і будинків, колоритних і характерних типів чумаків, реліквій їх господарства. Вивчав також український народний одяг і зробив багато замальовок: як цілих комплектів, так і окремих предметів костюма. Збирав твори мандрівних співаків-музикантів. Результати роботи Порфирія Денисовича увійшли до збірки “Українські записи Порфирія Мартиновича”, яка вийшла у 1906-у році у Києві.

У 1922-1933-у роках працював науковим співробітником Красноградського краєзнавчого музею.

Порфирій Мартинович – автор багатьох самобутніх портретів національних типів українських селян і полтавських козаків, ілюстрацій до поеми І. Котляревського “Енеїда” (13 композицій олією і італійським олівцем 1873-1884 років).

Книги про Порфирія Мартиновича:

Translate this page:

Українські художники

Всі художники
Translate »