ІВАН РУТКОВИЧ
1650–1708
З прізвищем Івана Рутковича (підписувався деколи Руткевич) зв’язана одна з кращих сторінок західноукраїнського малярства на зламі XVII—XVIII ст. Його ім’я можна поставити поряд з ім’ям відомого в історії українського мистецтва Йова Кондзелевича. На жаль, біографічні дані про цього художника дуже скупі. Невідомо навіть, де і коли він народився та коли помер. У поминальнику церкви Різдва Христового в Жовкві записаний він під 1681 р. як “маляр білокаменський і міщанин жовківський”, але підписувався він як “маляр жовківський”. Запис у поминальнику Унівського монастиря під 1654 р. про “Іоана маляра из Золочева”, очевидно, не можна віднести до Рутковича, хоч не виключено, що Руткович міг первісно працювати на Золочівщині (село Білий Камінь на Золочівщині). Про це могли б свідчити також деякі, імовірно його, підписані ранні роботи в церквах Золочівщини. Як молодший брат братства підписаний він на реєстрі спадку Сучавського митрополита Досифея 11 лютого 1694 р., що помер у Жовкві в 1693 р. Молодшим братом братства був він ще і наступного, 1695 року, про що свідчить його підпис на “Артикулах, або фундуші братства” від 31 березня 1695 р. До намальованого ним іконостаса у Волиці Деревлянській (1680) він справляє з своєю жінкою Євдокією намісну ікону “Спаса”.
З тих творів Рутковича, які пощастило виявити мистецтвознавцям, не всі підписані, деякі лише позначені датами. Та аналіз стилю і композиційних форм дозволяє визначити авторство Рутковича. Найпершою його роботою можна вважати зображення Михаїла на дияконських дверях у Скваряві Старій (1677). Також серед робіт Івана Рутковича – датований і підписаний іконостас 1680—1682 рр. у Волиці Деревлянській, нижній ярус іконостаса в Сасові (1681), “Пантократор” з портретами фундаторів (1682) у Потеличі і “Моління” з портретами фундаторів (1683) з Потелича, “Різдво богородиці” (1683) з Вижлова, колишня намісна ікона “Богородиця” з церкви 1687 р. в Утішкові, ікони двох бічних вівтарів в Білому Камені (1689), іконостас у Волі Висоцькій поблизу Нестерова (1689—1695), іконостас церкви Різдва Христова в Жовкві (1698—1699), іконостас церкви у Жовкві на Винниках (1705), іконостас дерев’яної церкви в Мостах Великих (1712), іконостас церкви монастиря в Підгорянах (1716) поблизу Теребовлі, іконостас церкви св. Трійці у Жовкві (1720) та багато інших. У церквах Золочівщини є ще декілька ікон, які можна б вважати за ранні роботи художника (можливо, деякі з них належать лише до його школи або майстерні); це — рештки іконостаса з Кутів, фрагменти дияконських дверей, перероблені на двері під престол у Боложинові, “Пантократор” і намісна “Богородиця” з колишнього іконостаса в Кругові, колишня намісна “Богородиця” в Цішках та колишня храмова ікона “Вознесіння” в Побоці, поблизу Сасова.
Книги про Івана Рутковича:
- В. І. Свєнціцька. Іван Руткович і становлення реалізму в українському малярстві XVII ст. Київ, Наукова думка, 1966.
- Михайло Драган. Українська декоративна різьба 16-18 століть. Київ, Наукова думка, 1970.
- В. І. Свєнціцька, О. Ф. Сидор. Спадщина віків. Українське малярство XIV -XVII століть у музейних колекціях Львова. Львів, Каменяр, 1990.