СОФІЯ ЛЕВИЦЬКА
1880–1937
![Софія Левицька](https://uartlib.org/wp-content/uploads/2016/07/SoniaLewitska.jpg)
Софія Левицька
Софія Левицька народилася 3 березня у селі Вільхівцях (район Житомира) в родині Пилипа Левицького й Модести Бишовської з роду Лєщинських. Пилип Левицький був інспектором народних шкіл народних шкіл в Кам’янці-Подільському. Брат Софії, лікар і письменник Модест Левицький (1866-1932), був в 1919 році головою української дипломатичної місії в Греції, відтак деякий час був лектором Української Господарської Академії в Подєбрадах та працював лікарем в Луцьку на Волині.
Перше зацікавлення малюванням виявилося у Софії Левицької доволі пізно. Вона вступає до малярської школи Казановських в Житомирі, де вчиться один рік.
Одружується з лікарем Юстином Маніловським у 1893 році. Нещаслива в подружньому житті, залишає Житомир і разом з донькою Ольгою виїздить до Києва, де перебуває до 1905 року. Потім виїздить до Парижа. Відразу записується до паризької Академії Мистецтв. З того часу походять два її портрети роботи французького маляра Жана Маршана, з яким вона пізніше ділить спільне життя. В 1915 році повертається на короткий час до Києва, де знайомиться з молодим Олексою Грищенком.
В Парижі жила на Монпарнасі в атмосфері творчості мистецької молоді. Перші самостійні кроки художниці на виставках звертають на себе увагу критики, яка високо оцінює оригінальність її мистецького вислову. Стає членом Осіннього Сальону. Софія Левицька мала виключне почуття смаку взагалі, а в мистецтві особливо. Вона полонила усіх незвичайним своїм чаром і хвилювала своїм розумінням природи.
Цікавою ділянкою творчості Софії Левицької була графіка. Вибравши нелегку форму графіки — дереворіз, вона зуміла дійти до досконалости: відчуття суттєвого висловила простими, але сугестивними засобами. Своєрідним баченням сюжету і майстерністю руки, вона осягала остаточні форми, поєднавши їх з орнаментальністю цілости.
Ілюструючи “Вечори на хуторі біля Диканьки” Микола Гоголя, які при співпраці з поетом Роже Алляр переклала на французьку мову, Софія Левицька дає в атмосфері народного вірування свій сюрреалістичний задум, висловлений реалістичною формою. З невичерпною фантазією і життєрадісним гумором вона в цих ілюстраціях розкриває багато істотних народних рис. Цілком відмінні є її ілюстрації до “Жуанвільського літопису”. З великою свободою мистця у виборі стилю вишуканими формами натякає на базу старих гравюр, але своїм баченням дає нові уявлення ситуацій, міняючи часто драматичність сюжету з ліричним відпруженням опису життя св. Людовика.
Левицька створила ілюстрації та заставки до поеми Поля Валері “Ле Серпан”, яка вийшла розкішним виданням тиражем у 250 примірників у 1925 році. Відчуваючи розповідну красу книжки, мисткиня вистудіювала поезію твору. Поль Валєрі, захоплений графікою своєї книжки, писав у вступі до “Ле Серпан”: “Не можемо собі уявити нічого більш співзвучного творові, нічого не може більш дискретно підкреслити ідею твору, як ці декоративні помисли — такі довільні й рівночасно такі влучні. Схиляю чоло перед винятковим талантом пані Соні Левицької”. А в листі до Вергарна Поль Валєрі писав про Левицьку: …”я щасливий, що мав нагоду зустріти людину найвищої якости…”.
Важка нервова недуга звела художницю зі світу у 1937 році. Товариство Приятелів Софії Левицької влаштувало у 1938 році дві виставки її гравюр і акварелей. Паризька критика відгукнулась на ці виставки захоплюючими рецензіями.
Книги про Софію Левицьку:
- Софія Левицька. Альбом. Париж, 1989.
- François Roussier. Sonia Lewitska, catalogue du Musée Mainssieux. Voiron, 2005.
- Віта Сусак. Українські мистці Парижа. 1900–1939. Київ, Родовід, 2010.