МИХАЙЛО ВРУБЕЛЬ

1856–1910

Михайло Врубель

Художник-символіст. Михайло Врубель народився 17 березня 1856 року в Омську. Його батько Олександр Врубель служив військовим юристом. Мати була дочкою астраханського губернатора, відомого картографа і адмірала Григорія Басаргіна.
У 1859 році мати майбутнього художника померла від сухот. Через чотири роки Олександр Врубель одружився знову: його другою дружиною стала петербурженка Єлизавета Вессель. У дітей склалися добрі стосунки з мачухою: вона зайнялася їх вихованням, розвитком і навіть зміцненням здоров’я: від народження Михайло Врубель був слабким і хворобливим, навіть ходити почав тільки в три роки.

До десяти років Михайло Врубель захоплювався музикою, театральним мистецтвом і малюванням. Однак за наполяганням батька він поступив на юридичний факультет Петербурзького університету. Всі витрати за проживання і навчання взяв на себе Микола Вессель. У студентські роки Врубель захоплювався філософією і театром, створював ілюстрації до літературних творів. Навчання на юридичному факультеті не дуже приваблювало Врубеля: він два роки навчався на другому курсі і не зміг захистити дипломну роботу, через що отримав нижчу вчений ступінь — дійсний студент.

Врубель познайомився зі студентами Академії мистецтв, незабаром став відвідувати там вечірні класи і у 1880 році вступив до Академії. Майбутній художник потрапив до майстерні Павла Чистякова, а паралельно займався в акварельній майстерні Іллі Рєпіна. Він вивчав основи малюнка та живопису, акварель і особливу методику Чистякова: вибудовувати на полотні обсяг, наче архітектор.

Восени 1883 року Павло Чистяков порекомендував Врубеля історику мистецтв Адріану Прахову — той шукав художника для реставрації старовинної Кирилівської церкви у Києві. Після закінчення навчального року Врубель переїхав до Києва. Він створював ескізи для реставрації старих фресок, сам розписував стіни церкви і навіть написав чотири ікони.

У 1885 році художник виїхав до Італії — знайомитися з візантійським і пізньоримським живописом. У Равенні та Венеції він вивчав середньовічні вітражі і мозаїки в італійських церквах. Під час подорожі Михайло Врубель багато працював: робив ескізи, малював акварелі, за одну ніч створив стофігурну композицію “Орфей у пеклі”.

Після повернення з Італії Врубель ненадовго з’їздив до Одеси, а потім знову перебрався до Києва. Він писав картини на замовлення, брав участь у реставрації Володимирського собору, давав уроки малювання. Тоді ж з’явилися перші начерки, пов’язані з його майбутньою легендарної темою Демона.

У 1889 році Врубель переїхав до Москви. У ці роки він разом з відомими художниками — Іллею Рєпіним, Іваном Айвазовським, Іваном Шишкіним — працював над ілюстраціями до зібрання творів Михайла Лермонтова. Серед них були малюнки до поеми “Демон”. Пізніше художник створив цілий “демонічний цикл”, що складається з малюнків, скульптури і живописних полотен.
У цей період став вироблятися особливий стиль художника: полотна він писав філігранними незграбними мазками, що нагадували мозаїку.

Незабаром Врубель переїхав з Москви в Абрамцево — маєток Сави Мамонтова. Тут митець очолив майолікову майстерню, створював гіпсові скульптури та декоративні панно на замовлення, кілька разів їздив до Італії — спочатку з самим Мамонтовим, потім з його сином Сергієм.

На початку 1896 року Врубель познайомився зі своєю майбутньою дружиною —оперною співачкою Надією Забелою. До моменту одруження у Врубеля практично не було грошей, і він став створювати на замовлення театральні костюми і декорації. У той же час художник писав картини на казково-міфологічні сюжети — “Царівна-Лебідь”, “Пан”, “Богатир”. У 1900 році художнику присудили золоту медаль на Всесвітній виставці в Парижі за кахельний камін “Вольга Святославич і Микула Селянинович”.

У 1901 році у художника народився син, Надія Забела залишила сцену, і утримання сім’ї повністю лягло на плечі Михайла Врубеля. Це погіршило його душевний стан: він став замкнутим, страждав безсонням. У 1902 році Врубеля помістили в психіатричну лікарню — з цього моменту почався період його згасання. У моменти просвітлення художник намагався малювати.
У 1906 році художник осліп. Останні роки життя він провів під опікою дружини і старшої сестри. Врубель майже постійно був занурений у власні галюцинації. Він помер 14 квітня 1910 року, так і не дізнавшись, що йому присудили звання академіка.

Translate this page:

Українські художники

Всі художники
Translate »