ЄВГЕН ВОЛОБУЄВ
1912–2002
Найбільш ранні роботи художника датуються 1947 роком. У цей час 35-річний митець лише починав працювати по-справжньому. Так склалося, що по закінченні Харківського художнього технікуму Є. В. Волобуєв у зв’язку з реорганізацією вузів був змушений навчатися протягом дев’яти років. У Харківському, а згодом у Київському художніх інститутах його вчителями були Ф. Г. Кричевський, М. А. Шаронов, Д. М. Шавикін, І. М. Плещинський.
З 1939 року перші твори молодого художника експонувалися на обласних виставках у Харкові та Києві. Дальшій творчості молодого митця стала на перешкоді Велика Вітчизняна війна, учасником якої йому випало бути. У 1947 році Євген Всеволодович вперше стає експонентом республіканської виставки.
Визначальними рисами творчості художника є одухотвореність усього сущого і подолання ілюзорності заради живописного синтезу. Чільне місце в доробку Є. В. Волобуєва посідають пейзаж і натюрморт. Невигадливі за сюжетом, вирішені у скромній колористичній гамі, твори художника тяжіють до великої форми і набувають значення притчі про духовну цінність Природи. Психологізм характеристик у контексті полотен Волобуєва є синонімом духовності. Об’єктом уваги художника найчастіше стають ті дари та вияви природи, що передусім впливають на поетичні настрої людини — дерева, квіти, плоди, птахи.
Ставлячи і вирішуючи складні художні завдання, митець шукає засобів спілкування з глядачем. І в цьому спілкуванні дійово активна роль належить його світосприйманню. Поетична розповідь для художника — не форма споглядального замилування чи імперативного ствердження. У просторі його творів завжди залишається місце для співтворчості глядача. Але художник чітко визначає напрямок, у якому розвивається цей діалог. І не лише вибором теми, але й ракурсом контакту.
Постать Волобуєва завжди стояла відокремлено від модних впливів та поширених тенденцій. Зокрема, його творчість поминула характерна для українського живопису декоративна стихія, що йде від захоплення народним мистецтвом. Контрастність локальних фарб, площинна стилізація поза сферою його колористичних пошуків. Його розумінню прекрасного відповідають надійна грунтовність та архітектонічна завершеність утилітарних речей прикладного мистецтва. Митець естетизує гідність простоти, з якою скромні предмети виконують певні функції.
Євген Волобуєв сформулював для себе чотири основні чинники побудови картини: “гострота композиції, прозорість, кольоровість і світлість”. Його творчость вирішує основні проблеми, що хвилювали митця протягом багатьох років. Демократизм, внутрішня сила і контактність, позбавлена декларативності, разом з щирістю талановитого живописця роблять кожен його твір неповторним. Зрозумівши таємницю чарівливості світу Волобуєва, глядач відкриє по-новому красу життя у різноманітних його проявах.
Був чоловіком Олени Яблонської — сестри Тетяни Яблонської.
Книги про Євгена Волобуєва:
- Евгений Волобуев. Каталог. Киев, 1976.
- Молоді художники Києва. Виставка живопису. Київ, 1979.
- Євген Волобуєв. Живопис. Каталог виставки творів. Київ, Спілка художників України, 1989.
- Евгений Волобуев старший. …Реализм — это такое сильное, живучее, огромное, вечно голодное чудовище… Киев, Оптима, 2011.