ГЕОРГІЙ ЯКУТОВИЧ

1930–2000

Георгій Якутович

Георгій Якутович

Майстер книжкової та станкової графіки. Відомий ілюстраціями до творів української класичної літератури: “Фата Моргана” Михайла Коцюбинського (1958), “Ярослав Мудрий” і “Свіччине весілля” Івана Кочерги (1962), “Козак Голота” Марії Пригари (1966), “Захар Беркут” Івана Франка (1972), “Кленові листки” Василя Стефаника, “Повість про Ігорів похід” (1977), “Слово минулих літ” (1981) тощо.

Гравюри Якутовича побудовані в плані просторового рішення. Світло і тінь відіграють в них домінуючу роль, незалежно від того, чи дія відбувається при денному світлі чи штучному.

Формування творчого стилю художника відбувалося в 1960-і роки, коли він разом із Олександром Губарєвим, Олександром Данченком, Григорієм Гавриленком, Валерієм Ламахом рішуче протиставили побутописанню соцреалізму нову систему образотворчості. Це був короткий час “хрущовської відлиги”, який дав можливість молодим митцям експерементувати і робити нові відкриття в мистецтві.

“Джерела справжнього розуміння монументального мистецвта лежать у народній творчості, — вважав Георгій В’ячеславович. — Вивчаючи цю творчість, я зустрічався з дивними творами, простими і монументальними. Така народна українська гравюра, українське мистецтво. Тут кожний твір узагальнений із самого початку. Кожний з них несе в собі не зображення часткового, випадкового, а відстояне, сконцентроване поняття, узагальнений, чітко виліплений образ. Тут із самого початку є синтез, а він, природно, веде до монументальності. Саме до джерел народної творчості я звертаюся, коли шукаю для себе виражальні засоби в станковій графіці”.

У 1963-у році Якутович працював над фільмом “Тіні забутих предків”. Оцінюючи роль, яку відіграв художник у створенні цього шедевру кінематографу, режисер Сергій Параджанов говорив про нього: “Якутович спирається на велику реалістичну школу і традиції. Він не просто художник, а художник, що мислить. Він привів нас у Карпати, як гід. Вони йому знайомі. Він врятував нас від пейзанства, від фальші”.

Книги про Георгія Якутовича:

Книги з ілюстраціями Георгія Якутовича:

Статті про Георгія Якутовича:

Translate this page:

Українські художники

Всі художники
Translate »